Układ hamowania jest jedną z najważniejszych części każdego pojazdu, zapewniając bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jednak z czasem niektóre elementy tego systemu mogą się zużywać, co prowadzi do potencjalnych problemów, takich jak awaria śruby zacisku.

Może to być niebezpieczne, a zrozumienie przyczyn tego problemu może pomóc kierowcom uniknąć wypadków i utrzymać płynnie pojazdy.

Co powoduje pęknięcie śrub zacisku ? Zanurz się, aby uzyskać więcej informacji.

Co powoduje pęknięcie śrub zacisku?

Jeśli tłok nie jest prawidłowo dopasowany do zacisku lub podkładek hamulcowych, może spowodować pęknięcie śrub zacisku.

Zwykle dzieje się tak, gdy wymieniam zaciski lub podkładki hamulcowe. Jest zatem niezbędny do użycia prawidłowych części określonych przez producenta.

Wyczerpany wąż hamulcowy

Węże hamulcowe to elastyczne linie, które łączą zacisk hamulcowy z linią hamulcową. Z czasem węże te mogą zużyć i stać się słabe, zużyte, a ostatecznie zerwać od wewnątrz.

Gdy to nastąpi, płyn hamulcowy może płynąć tylko w jednym kierunku, gdy ciśnienie jest wywierane na pedał.

W takim przypadku płyn nie może powrócić do głównego cylindra po zwolnieniu pedału hamulca, co powoduje sztywność zacisku hamulca.

Zużyte podkładki hamulcowe

Podkładki hamulcowe są odpowiedzialne za naciskanie wirnika w celu spowolnienia lub zatrzymania pojazdu. Stopniowo podkładki te mogą się zużywać i stać się cienkie.

Zatem zacisk hamulca nie będzie w stanie nawiązać odpowiedniego kontaktu z wirnikiem, co prowadzi do nadmiernej sztywności w zacisku.

Rozbity but deszczowy

Rozerwany but tłokowy

Również koła pojazdów, opony i hamulce są tam, gdzie gromadzi się ilość brudu i brudu. Jeśli but tłokowy zacisku staje się rozdarty, brud i gruz mogą wejść do obudowy tłoka, powodując, że ocierał się o tłok i jego obudowę.

Może to spowodować nadmierne zużycie wewnętrznych elementów zacisku i ostatecznie zakłócić ruch tłoków. W niektórych przypadkach tłok może nawet utknąć w mieszkaniu.

Korozja

Korozja samochodowa może osłabić śruby i powodować, że z czasem upadają. Korozja może pojawić się z powodu wilgoci, soli lub innych ekspozycji na substancje żrące.

Ponadto korozja może pojawić się z powodu wieku, zużycia i łzy.

Nadmierne

Gdy śruby zostaną dokręcone poza zalecaną specyfikację momentu obrotowego, może to spowodować, że stają się kruche i podatne na łamanie.

Może się to wystąpić z powodu błędu ludzkiego lub użycia niewłaściwych narzędzi.

Nadprawa śrub może również niewspółosiować zacisk, kończąc na połamanych śrubach.

W szczególności, gdy hamulec samochodowy staje się gorący, a następnie szybko się ochłodzi, pojawią się pęknięcia na śrubach i pękają.

Jak radzić sobie ze złamanymi śrubami zacisków?

Następnie nałóż smar na szkiełka zacisku, szpilki, podkładki i tłoki, aby upewnić się, że zacisk porusza się swobodnie.

Na koniec możesz przetestować pojazd, aby upewnić się, że hamulce działają prawidłowo i że zacisk nie jest już przechwycony.

Jeśli zacisk jest uszkodzony poza naprawą lub nie można go naprawić, musisz wymienić zacisk nowym.

Wkładki hamulcowe, wirnik, wąż hamulcowy, tłok, bagażnik deszczowy i bagażnik tłokowy mogą również wymagać wymiany, jeśli zostały uszkodzone.

Poluzuj śruby zaciskowe

FAQ

  • Krok 6 : Zabierz starą śrubę zacisku do szlifierki na ławce i wykorzystaj koło szczotki, aby wyczyścić powierzchnię i gwinty.
  • Krok 7 : Przed ponownym zainstalowaniem śruby zacisku nałóż warstwę anty-nosenize związek na gwinty i świeżą warstwę smaru na płaskie trzpienia śruby.
  • Jaka jest zalecana odległość między śrubami zacisku?

    Śruby zaciskowe wymagają znacznej ilości momentu obrotowego, aby pozostać bezpieczna. Na przykład Autozone zaleca zastosowanie momentu obrotowego 113 funtów stóp do śrub.

    Według NASA kierowca może zazwyczaj nakładać około 15 funtów stóp momentu obrotowego za pomocą gołej ręki.

    Wniosek

    Co powoduje pęknięcie śrub zacisku ? Utknięta śruba zacisku jest pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć, choć inne problemy.

    Aby rozwiązać te problemy, możesz wymienić uszkodzone części, poluzować śruby zaciskowe i regularnie utrzymywać pojazd, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu.