Automātiskās transmisijas automašīnas pārņem datētās manuālās, nodrošinot ērtāku un ērtāku braukšanas izpratni.

Zināšanas par pārnesumu sistēmu, ieskaitot D - Drive, R - Reverse, P - Park un N - neitrālu, ir pamata un obligāti visiem autovadītājiem attiecībā uz automātisko pārraidi.

Tomēr iepriekš ieprogrammētai pārnesumkārbai ir vairāk iespēju jums piedāvāt.

Jūs, iespējams, reiz novērojāt nepazīstamus rādītājus, piemēram, D3 un D4, uzrakstīti uz jūsu pārnesumkārbas un prātojāt, kādi tie ir, un viņu mērķi.

Šeit sniegtā informācija notiks jūsu bažas par atšķirību starp D3 un D4 , kas palīdzēs jums maksimāli palielināt transportlīdzekļa veiktspēju katrā situācijā.

Ko D3 D4 nozīmē automašīnā?

Mūsdienu autoražotāji aprīko automātiskās pārnesumu sistēmas ar četrām līdz sešām pārnesumkārbas iespējām. Dažiem uzlabotiem modeļiem pieder ne vairāk kā desmit pārnesumu maiņas.

Kad svira atrodas šajā pozīcijā, tā bloķē pārraidi trešajā pārnesumā kā augstākais iestatījums attiecībā uz to, cik pārnesumu tam ir. Apvidū

Tā vietā, lai automātiski pārietu uz citiem, tas kāpj pa katru pārnesumu no D1, D2 un D3, kad jūs paceļat gāzi - tas ir arī tā pārnesumu ierobežojums.

D3 parasti ir pieejams daudzās automātiskajās automašīnās ar precīzu indikatoru, kas apzīmēts tieši uz roktura.

Tikmēr pārējie saņem () un ( -) simbolus blakus d -piedziņai, kas nozīmē attiecīgi pārslēgšanu uz augšu/uz leju.

D4

Kāda ir atšķirība starp D3 un D4?

Ja D3 nodrošina optimālas iespējas ar ātrumu, kas mazāks par 30 jūdzēm stundā, D4 ir pārāks, ja braucat vairāk nekā 40 jūdzes stundā.

Papildus tam, ka tas ir ātrāks par trešo pārnesumu, D4 normālos apstākļos šķiet daudzpusīgāks vai nu uz šosejas, vai arī ārpus tā.

Sakarā ar to, ka katrs pārnesums nodrošina īpašu jaudu, ir jāsaprot, kā šie apzīmējumi mainās un dažādās braukšanas situācijās atbilst dažādām vajadzībām.

Lasot līdz šim, jums vajadzētu būt pārliecinātam par jautājumu: kāda ir atšķirība starp D4 un D3 automašīnā ?

Galu galā jūs varat iegūt optimālu gandarījumu, vienlaikus veicot savu automašīnu visstabilākā un efektīvākā stāvoklī.

Vai braukšana D4 vai D3 ir vislabākā?

Attiecībā uz D3 opciju, tā ir noderīga citās situācijās, izņemot braukšanu pilsētā:

  • Kāpt uz augšu/nolaižam kalnus: D3 parāda tās nozīmīgās funkcijas, kad braucu augšup vai lejup. Tas manam transportlīdzeklim dod lielāku jaudu kustībai un vilkšanai uz stāvas slīpuma.

Tikmēr apakšējais pārnesums var mazināt ievērojamu slodzi bremzēšanas spilventiņam pret smagumu un samazināt bīstamu pārkaršanu.

  • Slideni ceļi: lietains vai sniegots laiks izraisa slidenas virsmas, padarot manu automašīnu vairāk pakļautu nekontrolējamu pārnesumu slīdēšanu. Ieteicams iesaistīt pārnesumkārbu D3 iestatīšanā, lai iegūtu lielāku vilci un tādējādi labāku drošību.
  • Lieljaudas darbi: Ja automašīna ir iesaiņota ar kravām vai vēlas vilkt piekabi aiz muguras, labāk pievērsiet īpašu uzmanību, lai kontrolētu transportlīdzekļu ātrumu un izvairītos no bremžu nospiešanas pārāk pastāvīgi.

Pāreja uz D3 piedāvā motora apgriezienu skaita palielināšanos un atbalstu bremzēšanas sistēmai, izmantojot motora bremzes ietilpību.

Vai braukšanas laikā es varu pārslēgties starp D3 un D4?

Papildus vairāk iesaistītai braukšanas pieredzei pārslēgšana uz priekšu un atpakaļ optimizē transportlīdzekļa veiktspēju katrā situācijā, nemaz nerunājot par mazāku risku, ka bremzējošās sastāvdaļas ir nolietotas (piemēram, čīkstoša bremze , sūkļainas bremzes vai korozijas rotori).

Atkarībā no faktiskā braukšanas stāvokļa tas prasa atšķirīgu pārnesumu maiņu izvēli. Ja atrodaties Stop-N-Go satiksmē, jums vajadzētu ierobežot maksimālo ātrumu trešajā.

Labais iemesls ir samazināt automašīnas bremžu spriedzi, pēc tam galu galā pagarināt tās ilgmūžību.

Tikmēr skriešana D3 nepiedāvā labāku izmantošanu, ja jūsu automašīna atrodas uz šosejas vai normālos braukšanas apstākļos.

Lai arī tas nekaitē motoram, šādam plakanam un garam reljefam uzturēšanās ar augstu motora apgriezieniem ir nevajadzīga.

Turklāt D4 šajos scenārijos ir nepieciešams mazāks degvielas patēriņš, padarot to vairāk ideālāku pārnesumu.

Ieteicams palēnināt savu transportlīdzekli, kad plānojat pārslēgties uz jebkuru citu pārnesumu izvēli, lai tas izveidotu laiku, lai pārraide pielāgotos jauniem iestatījumiem.

Ja ceļojat ar lielu ātrumu, jums nevajadzētu arī pārvietot rokturi D3, bet vispirms mainīties uz augstāku pārnesumu un lēnām nokrist uz apakšējo.

Ja pārvietojat pārslēdzēju, bet pārnesums nemainās, noklikšķiniet šeit , lai iegūtu manu izmēģināto un patieso risinājumu.

FAQ

Kad ir lietderīgi braukt ar zemu pārnesumu?

Kā minēts iepriekš, pārnesumkārbas bloķēšana ar zemu pārnesumu ļauj motoram ģenerēt lielāku apgriezienu skaitu ar mazāku ātrumu.

Tādējādi tas ir vispiemērotākais, ja vienlaikus nepieciešama samazināšana un ātra paātrinājuma reakcija.

D3 ir pareizs pārnesums, saskaroties ar ne tik brīvu vidi. Piemēram, smaga satiksme, pastāvīga sarkanā gaisma, kalnains reljefs, skarbi laika apstākļi utt.

Vai braukšana D3 ir slikta automašīnām?

Nav precīzas atbildes, jo tā ir atkarīga no konkrētā konteksta.

Pārnesumu rokturis, kas atrodas D3, var kļūt par problēmu jūsu gāzes nobraukumam, ja braucat ātrāk par 30 jūdzēm stundā.

Pretējā gadījumā D3 iestatīšana atbilstošās situācijās, kā uzskaitīts iepriekš, jūs gūstat labumu no dažādām priekšrocībām, kas saistītas ar braukšanu trešajā pārnesumā.

Tajos ietilpst labāka droseļvārsta reakcija , ilgstoša bremžu sistēma, lielāka vilce nelabvēlīgos ceļa apstākļos un proaktīvāka ātruma pārsniegšanas kontrole.

Vai man jābrauc D vai D3?

Tomēr, ja, tuvojoties noteiktam braukšanas nosacījumam, jūs pieprasāt citu reakcijas līmeni, tam jāpāriet uz citu pārnesumu.

Konkrēti, trieciens D3 ir nepieciešams, braucot pa slideniem ceļiem vai ap pilsētu.

Secinājums

Tas ir kritiski svarīgi visiem pārnesumu apzīmējumiem automašīnā, jo tas tieši ietekmē transportlīdzekļu veiktspēju un autovadītāju apmierinātību.

Jo dziļākas ir jūsu zināšanas par automašīnām, jo ​​daudz jūs to izvietojat.

Kad esat sapratis atšķirību starp D3 un D4 , braukšanas laikā varat droši izvēlēties pareizo pārnesumu maiņas izvēli.

Ne tikai ērtāks un drošāks, bet arī mazāka iespēja satraukties par mehānisku sabrukumu vai izšķērdētu nolietojumu.